Klikr trénink – přistupování

[8.4.2018]
Už hodněkrát jsem odpovídala na otázku, JAK se teda to přistupování učí. A jestli nemám video z úplného začátku. Vždycky jsem odpovídala že nemám a že by bylo fakt nezábavné – tak už jedno takové mám.
Než jsem se do tohohle pustila, chtěla jsem mít dobře naučené ustupování a držení vzdálenosti od člověka – a to tak že (taky) pozitivním posilováním. Protože pokud bude přistoupení jedna z mála věcí, které bude kůň dělat “pozitivkou”, bude to jeden z nejoblíbenějších cviků… A kůň ho bude dělat rád, dobře, a – často. Takže dřív nebo později šlápne buď na svého majitele (který pokud má rozum, dá facku sobě a zamyslí se, proč to nemá řádně pod signálem) nebo na jiného člověka, který za to možná dá facku koni… Který buď bude mít cvik o něco méně rád, nebo i lidi bude mít méně rád, nebo to člověku vrátí.
Zároveň je tohle jedna z věcí, kde využívám odměny různé hodnoty. Po čase, když bude přistoupení pod signálem a dobře zažité, začnu v jedné lekci kombinovat “přistup” a “ustup”. A protože chci, aby kůň radši ustupoval – protože je to bezpečné – tak za ustoupení bude lepší odměna.
A i tak se mi v určité fázi může stát, že mi kůň nabídne zašlápnutí, proto jsou ostatní lidé informování, že to chce chvilku zvýšené pozornosti při pohybu kolem koně, který se to učí.
Je to cvik, který bych zařadila do práce až po mnoha jiných, určitě není dobré s ním začínat. Je potřeba mít vyřešené emoce – pokud nastane nějaká tenze a navíc na vás kůň bude šlapat zadní nohou, šance na zklidnění jsou poměrně malé, protože koně bývají poměrně velcí… Stejně jsem si to před pár lety musela vyzkoušet a nechat se zašlápnout – neopakujte moje chyby
[3.5.2018] Trénovaly jsme to jen cca ve 20% lekcí, jinak jsem pořád chtěla ustupování.. A jednoho dne ejhle (To relevantní je až po cca druhé minutě) https://youtu.be/q1N_3zSJIwo
[22.5.2018] Začínáme rozlišovat ustup X přistup https://youtu.be/4arlkV1ngRo