Jak často „to klikání“ mám teda dělat?

Otázka, na kterou se ptají prakticky všichni, co s „pozitivkou“ začínají. (A hned v závěsu je „jak dlouho bude trvat, než naučím stání v klidu/držení nohou/nastupování do hengru/cval v lotu koní/malou násobilku/ cokolivásjennapadne)
Nevím, jak často máte pracovat s koněm vy; můžu jen říct jak to dělám já. A já to dělám velmi maniodepresivně – jsou období, kdy má Zelinda tři lekce denně, jsou období, kdy jednou za několik dní. Momentálně by nebyl problém strávit spolu průběžnou prací celý den – což ale rozhodně nešlo od začátku. Teď umí tolik věcí, které už neučíme, ale jen používáme nebo vylepšujeme, umíme spolu jen tak trávit čas, umíme se pást a procházet – takže reálně by intenzivního učení bylo třeba jen 10%. Na začátku jsem si to ale musela hlídat. Když neuměla nic, bylo potřeba se v podstatě na všechny interakce a společně strávený čas poměrně soustředit – a snadno se mohlo stát, že se vyčerpala (nebo já).
Obecně si myslím, že v rámci efektivity jde nalézt pro každého koně nějaká optimální frekvence (a délka) cvičení, kdy bude věci chápat nejlépe. Na druhou stranu je důležité, aby byl trénink zábava i pro člověka – takže pokud se mi nechce, bolí mě hlava, potřebuju dělat něco jiného, tak se nesnažím za každou cenu. Nicméně poslední dobou pozoruju, že pokud aspoň něco uděláme – klidně minutovou opakovací lekci – výrazně mi to zlepší den (aneb ano, existuje riziko závislosti).
U věcí, které jsou nové nebo z nějakého důvodu problematické je podle mě klíčové pracovat na nich často a systematicky, ale „ne moc“. Co je to „moc“? To je tehdy, když nejsou dostatečné přestávky a kůň nemá možnost věci zpracovat a na další lekci se začít těšit. Je to poznat v začátku práce – pokud je vlažný a váhá, tak buď moc tlačím na kriteria, nebo ho tou nepřetržitou existencí „problému“ prostě obtěžuju. V takových situacích dávám cca dva dny pauzu (pokud je to možné). Na jaře jsem učila dva koně nastupovat, přepravník nemáme, takže jsme si ho půjčovali – a celkem jsme ho v průběhu tří měsíců měli půjčený 6 dní. Kdybychom ho ale měli půjčený na 6 dní v kuse, výsledky by rozhodně nebyly takové.
A jako vždycky to není jen o koni – i já potřebuju ty dva dny pauzy, aby se mi situace v hlavě usadila a já na ni byla schopná pohlédnout s odstupem. Takže… dělejte si to jak chcete